Szczeć Pospolita – Właściwości Korzenia

Zdrowie

Dipsacus fullonum popularnie nazwane Szczecią Pospolitą jest rośliną okrytonasienną, występującą naturalnie na terenie całej Eurazji i północnej Afryki. Szczeć Pospolita została przeniesiona przez człowieka także na pozostałe kontynenty. Unikatowa nazwa rośliny wywodzi się od języka greckiego, a dokładniej od czasownika ?spragniony?, użyty został do porównania nasady rośliny stworzonej z liści przypominającej miseczkę z gromadzącą się w środku wodą.

Szczeć Pospolita jest dwuletnią rośliną zieloną, rosnącą do wysokości niemal 2,5 metra! Komponenty które pozyskiwano z rośliny, od dawna używane są w przetwórstwie tekstylnym, a także uprawiane jako rośliny ozdobne, szczególne upodobanie zdobyły wysuszone główki rośliny, które często używane są w florystyce.

Dzisiaj jednak skupimy się na specjalnych właściwościach korzenia Szczeci Pospolitej, która oprócz walorów estetycznych i użytkowych (np: tekstylia), posiada także unikatowe właściwości zdrowotne.

Korzeń ? Właściwości

Korzeń Szczeci Pospolitej stosowany jest ze względy na udokumentowanie znajdujących się w jego strukturze kwasów fenolowych ? grupy związków chemicznych mających właściwości przeciwutleniające i farmakologiczne, a także kwasów cholorgenowych, chinowych, kawowych i alkaloidów, wpływających na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu podczas choroby. Przez taki stan rzeczy, korzeń rośliny często nazywany jest naturalnym antybiotykiem.

Substancje znajdujące się w korzeniu mają także dobroczynny wpływ na hamowanie namnażających się bakterii w organizmie podczas chorób lub zakażeń, zapobiegają także stanom zapalnym mającym często podłoże oparte na zakażeniu bakteryjnym. Korzeń od wielu lat jest także używany w leczeniu zakażenia boreliozą, niezwykle niebezpieczną chorobą przenoszoną przez co raz większe populacje kleszczy.

Korzeń ? Tradycyjne metody użytkowania

Medycyna tradycyjna oparta na ludowych aspektach leczenia wykorzystywała korzeń szczeci w kuracji dny moczanowej, artretyzmu i reumatyzmu. Używano go także w celu zahamowania ciężkich objawów biegunki, pobudzenia apetytu, lub podczas leczenia choroby wrzodowej wątroby, która w przeszłości była o wiele trudniejszym przypadkiem do wykurowania, często kończącym się bardzo źle dla osoby chorej. Odwary i nalewki z korzenia mogą być także używane w celu wyleczenia stanu zapalnego skóry, wyprysków czy zmian skórnych w postaci kurzajek. Wszystkie te cechy ukazują nam roślinę mającą bardzo duże zastosowania medyczne, a jednak często pomijaną przez wiele osób.

Szczeć Pospolita korzeń ? Zastosowanie

Podsumowując, korzeń (http://www.ekoherba.pl/sklep/ziola/szczec-korzen-szczeci/)używany jest co raz częściej w medycynie niekonwencjonalnej, ze względu na swoje unikatowe właściwości jak chociażby działanie bakteriobójcze, czy pomoc w kuracji boreliozy, szczeć pospolita staje się co raz popularniejszym lekarstwem w walce z wieloma bakteryjnymi zagrożeniami dla organizmu, takimi jak m.in:

  • Stany zapalne – zębów, ucha
  • Choroby reumatyczne
  • Artretyzm
  • Dna moczanowa
  • Groźne infekcje bakteryjne
  • Choroba wrzodowa na wątrobie
  • Stany zapalne skóry ? kurzajki, wypryski
  • Bóle różnego pochodzenia
  • Borelioza

Przeciwwskazania

Dodatkowo, mnogość unikatowych właściwości rośliny idzie w parze z brakiem jakichkolwiek przeciwwskazań co do spożywania korzenia, lub innych części rośliny przez ludzi. Dlatego, można ją nazwać jednym z bezpieczniejszych środków kuracyjnych w wielu przewlekłych stanach zapalnych objawiających się różnego rodzaju bólami.

Dawkowanie

Przepisów na sposoby w jakie możemy przygotować korzeń szczeci pospolitej jest wiele, lecz najbardziej popularnym metodami jest wytworzenie z niego odwaru, tudzież zdrowej i pobudzającej nalewki.

  • Odwar: do przygotowania odwaru potrzebujemy min. 1 łyżki poszatkowanego korzenia, a także szklanki zimnej wody. Oba główne składniki gotujemy razem przez około 5 minut, po gotowaniu przecedzamy odwar i spożywamy 2 razy dziennie po 1 szklance. Odwar posiada także właściwości służące do przeczyszczania skóry, dlatego oprócz tradycyjnego picia, możemy go używać jako swoistej maseczki na stany zapalne skóry.

 

  • Nalewka: mająca pozytywny wpływ na nasz przewód pokarmowy, dzięki swoim właściwością nalewka jest w stanie osłonić chorą wątrobę, wspomagając tym samym gojenie się wrzodów. Korzeń szczeci pospolitej w ilości 100 gram zalewamy ok. 0,5 litra 40% alkoholu, po czym odstawiamy tak zrobioną nalewkę na ok. 2 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając napojem. Po dwóch tygodniach, należy wypijać taką nalewkę trzy razy dziennie w postaci ok. 1 łyżki lub mniej.

Szczeć Pospolita ? Podsumowanie

Jak widzimy, niepozorna roślina jaką jest szczeć pospolita, przez wielu nazywana także zwyczajnym chwastem, jest naturalnym, leczniczym medykamentem który może być używany przez każdego w wielu przypadkach zapaleń, lub chorób. Należy jednak pamiętać, że korzeń który spożywamy nie jest najlepszym lekiem na wszystkie zaprezentowane w artykule przypadki, dlatego za nim na własną rękę zaczniemy leczyć boreliozę przy pomocy odwaru z korzenia, zastanówmy się nad wizytą u lekarza, traktując przy tym szczeć jako lek wspierający.

Dodaj komentarz