Jak wygląda praca optyka?

Zdrowie

Problemy z oczami i wadami wzroku stale się pogłębiają i coraz więcej osób cierpi na tego typu schorzenia. Obecnie posiadanie wady wzroku zostało uznane za chorobę cywilizacyjną w Polsce. Zaburzenia wzroku leczone są miedzy innymi przez optyków, optometrystów i okulistów.

Optometrysta

Współpracuje z optykiem i wykonuje prawidłowe pomiary refrakcji, czyli pomiary wady oka oraz dobiera właściwe moce soczewek okularowych i kontaktowych. Optometrysta obserwuje zmiany zachodzące w oczach jednak nie może przeprowadzić specjalistycznego leczenia.

Okulista

W odróżnieniu od optometrysty zajmuje się diagnostyką oka, chorobami i zwyrodnieniami. Samodzielnie może podjąć specjalistyczne leczenie oczu oraz sprawować opiekę nad pacjentem.

Optyk

Optyk to osoba, która uwieńcza zadania wykonane przez opotometrystów i okulistów. Do zadania optyka należy dobór odpowiedniego rodzaju soczewek okularowych zgodnych z receptą wydaną przez okulistę lub optometrystę. Dodatkowo soczewki okularowe muszą uwzględniać rodzaj wykonywanej pracy i tryb życia pacjenta. Po za tym optyk doradza w zakresie wyboru odpowiednich opraw okularowych oraz ich montażu.

Dla kogo soczewki progresywne?

Optyk odpowiednio dobiera rodzaj soczewek okularowych dla każdego klienta. Dużą popularnością cieszą się soczewki progresywne, pozwalają one na widzenie w trzech strefach:

  • oddalonej
  • bliskiej
  • do odległości pośrednich

Soczewka jest elastyczna i ma płynne przejścia mocy, dodatkowo nie posiada widocznych linii podziału. Na rynku jest dostępna szeroka gama soczewek progresywnych, a rodzaj soczewki można odpowiednio dobrać do wykonywanej pracy.

Soczewki progresywne doskonale sprawdzają się u osób, które prowadzą dynamiczny tryb pracy i życia. Polecane są osobom po 40 roku życia, w celu przywrócenia im naturalności widzenia przedmiotów oddalonych oraz bliskich.  Soczewek progresywnych nie mogą nosić osoby z ezoforią i cierpiący na oczopląs.

Jak wybrać odpowiednie oprawki korekcyjne?

Podczas wyboru odpowiednich oprawek klienci zazwyczaj stawiają na pomoc optyka. Mają swoje upodobania, co do niektórych modelów, jednak ostatecznie decydują się na produkt polecany przez specjalistów. Dla klienta najbardziej liczy się wygląd oraz dopasowanie oprawek do twarzy. Dobrze dobrane oprawki powinny:

  • być proporcjonalne do twarzy oraz rozstawu oczu
  • według zaleceń dolna krawędź oprawy nie powinna opierać się na policzkach, zaś górna krawędź powinna znajdować się przed linią brwi
  • mogą nieco kontrastować z kształtem twarzy

Najlepiej skorzystać z pomocy optyka, który właściwie dobierze oprawki, moce soczewki oraz rodzaje montowanej soczewki. Oprawki przez wiele osób są traktowane, jako dodatkowa biżuteria, która podkreśla osobowość oraz wyznacza styl życia. Dla osób posiadających okrągłą twarz poleca się oprawki optycznie wydłużające i zwężające buzie. Tutaj świetnie sprawdzają się prostokątne i kanciaste oprawki. Osoby o kwadratowym kształcie twarzy powinny korzystać z oprawek o łagodnej i zaokrąglonej linii dolnej. Podłużne rysy twarzy doskonale są maskowane przez okulary o prostokątnych i owalnych oprawkach, ważne, aby nie miały zbyt szerokich zauszników. Trójkątne kształty twarzy mogą zostać nieco złagodzone dzięki oprawkom bez dolnej krawędzi. Osoby posiadające owalny kształt twarzy mogą najbardziej zaszaleć z oprawkami, do tego kształtu pasują praktycznie wszystkie rodzaje ramek.

1 thought on “Jak wygląda praca optyka?

Dodaj komentarz