Jak czytać analizę składu ciała?

Dieta

W gabinetach dietetycznych coraz częściej można spotkać urządzenia, które pozwalają poznać efekty wprowadzonej przez nas diety czy mającego pozytywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia treningu. Analizatory składu ciała oferują dużą dokładność pomiaru. Nowoczesne urządzenia wykorzystywane przez profesjonalne gabinety dietetyczne, siłownie, a nierzadko również salony SPA. automatycznie wyliczają dodatkowe parametry cenne dla badanego. Połączone z komputerem oraz sprzętem drukującym pozwalają na zapamiętanie naszych wyników, które wraz z upływem czasu będzie można porównać, jak i szybkie wydrukowanie wyników oraz przedłożenie ich badanemu. Przed zakupem konkretnego modelu analizatora składu ciała należy zastanowić się, które urządzenie spełni nasze oczekiwania. Ze względu na dużą ofertę producentów, możemy wybrać urządzenie posiadające wyłącznie funkcje, które będą użyteczne w naszej pracy.  Cena urządzenia obejmuje nie tylko, koszt produkcji sprzętu, ale i montaż oraz szkolenie pracowników. Aby mieć pewność, iż pomiar zgodny jest ze stanem faktycznym, badanie musi być przeprowadzone przez specjalistę, który nie tylko wykona pomiary, ale również prawidłowo je zinterpretuje.

Bioimpedancja jest zjawiskiem, na którym opiera się działanie analizatorów składu ciała. Polega na przepuszczeniu przez ciało słabego impulsu elektrycznego. Wykorzystywane jest to zarówno w nowoczesnych urządzeniach znajdujących się w profesjonalnych gabinetach, jak i wagach wyposażonych w analizator wykorzystywanych w domach. Duża zawartość wody w naszym organizmie sprawia, iż wiązka elektryczna bez trudu przenika przez kolejne tkanki, z których zbudowany jest nasz organizm. Im więcej wody, tym mniejszy tzw. opór.

Aby uzyskać dokładny wynik, przed pomiarem należy:

  • Unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych (12 godzin wcześniej)
  • Wstrzymać się od picia alkoholu (48 godzin wcześniej)
  • Powstrzymać się od jedzenia i picia (4 godziny wcześniej)
  • Unikać napojów diuretycznych (7 dni wcześniej)
  • Opróżnić pęcherz moczowy (30 min przed pomiarem)

Pomiary powinno wykonywać się regularnie, jeśli jest to możliwe, o tej samej porze dnia. Do pomiarów należy przystąpić boso, najlepiej w tym samym stroju.

Jak czytać analizę składu ciała?

Każdy kto spojrzy na wynik pochodzący z analizatora zadaje sobie pytanie o to: jak czytać analizę składu ciała? Właśnie dlatego, przed montażem urządzenia przeprowadzane są specjalne szkolenia, dla osób, które mają wykonywać pomiary. Niebieska linia oznacza wynik badanego. Kolory skali widoczne na wydruku, oznaczają normy, zależne pomiarów badanego. Zielony kolor to wartości prawidłowe. Pomarańczowy oznacza wartości zbyt niskie, natomiast czerwony pokazuje wartości, które czym prędzej powinny być zmienione, gdyż zagrażają zdrowiu. Urządzenie wskazuje stan tkanki tłuszczowej w organizmie, która określa poziom otyłości. Wskazuje stan masy mięśniowej, masę mięśni szkieletowych oraz masę tkanki kostnej. Analizatory składu ciała pozwalają określić wiek metaboliczny badanego.

 Analizatory składu ciała ? jakie urządzenie wybrać?

Decydując się na zakup analizatora składu ciała należy wybrać urządzenie, które nie będzie opierało się na wyliczeniach empirycznych. Dzięki temu będziemy mieć możliwość zaobserwowania zmian, do jakich zachodzi w naszym organizmie. Obliczenia empiryczne nierzadko powodują liczne błędy analityczne. Wyniki osób, których budowa nie przynależy do średniej grupy wprowadzonych do systemu, mogą mijać się ze stanem rzeczywistym. Co więcej,  urządzenia wykorzystujące wyliczenia empiryczne nie nadają się do badań porównawczych miedzy różnymi grupami osób. W przypadku osób borykających się z nadwagą, przyrząd może nie odzwierciedlać dokładnych zmian w organizmie badanych, u których liczy się każda, nawet najmniejsza zmiana w poziomie tkanki tłuszczowej.

Analizując ofertę analizatorów należy zwrócić uwagę na to, jaką częstotliwość podczas pomiaru wykorzystuje urządzenie. Poprzez wysyłanie wiązki prądu elektrycznego o wysokiej oraz niskiej częstotliwości specjalista będzie mógł otrzymać informacje o ewentualnych obrzękach czy chorobach osoby badanej. Niskie częstotliwości wykorzystywane w wielu urządzeniach nie dają pełnego obrazu na sytuację, ponieważ pokazuje wyłącznie pomiar wody pozakomórkowej.

Urządzenia powinny korzystać z ośmiopunktowego systemu elektrod dotykowych. Najlepiej gdyby traktowały kciuk, jako jeden z owych punktów. Tylko to daje gwarancję dokładności pomiarów. Analizatory dzielące dłonie człowieka na dwa punkty, sprawiają, iż odmienny układ dłoni czy nieprawidłowe chwycenie urządzenia znacząco wpływają na wynik badań.

Wybierając analizator składu ciała możemy liczyć na profesjonalną pomoc w wyborze dostosowanego do naszych potrzeb urządzenia. Specjaliści zatrudnieni przez firmę będącą dystrybutorem tych urządzeń w poprawny sposób zamontują urządzenie w naszej firmie oraz przeszkolą w zakresie tego, jak czytać analizę składu ciała.

Dodaj komentarz