Przyczyny zaburzenia czynności narządu wzroku

Zdrowie
Zaburzenia czynności narządu wzroku to inaczej zaburzenia widzenia. Są to nieprawidłowości różnego typu, które prowadzą do pogorszenia widzenia. Najczęściej pojawiającym się zaburzeniem wzroku jest nieostre widzenie, ale wiele osób cierpi również z powodu zawężenia pola widzenia lub uciążliwych mroczków. Skąd biorą się takie dolegliwości? (1)

Problemy z widzeniem ? jakie są najczęstsze przyczyny? (1)

Z najczęstszymi przyczynami zaburzeń widzenia stykamy się na co dzień. Są to różnego rodzaju wady wzroku ? krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Te zaburzenia rozwijają się powoli, nawet na przestrzeni bardzo wielu lat. Przyczyną pogorszenia widzenia w tym przypadku są różnego rodzaju błędy w budowie anatomicznej gałki ocznej. Skutkiem tych nieprawidłowości są problemy ze zlokalizowaniem widzianego obrazu na siatkówce oka. Obraz, który nie trafia bezpośrednio na siatkówkę, odbieramy jako nieostry lub rozmyty. W zależności od wady wzorku możemy źle widzieć z bliska, z daleka lub odbierać obraz jako nieco zdeformowany. Te problemy ze wzrokiem można z powodzeniem korygować szkłami okularowymi, a w niektórych przypadkach soczewkami kontaktowymi lub operacyjnie.

Zaburzenia wzroku są również bardzo częste w starzejących się społeczeństwach. Osoby starsze zwykle dopada zaćma. To choroba, która prowadzi do zmętnienia soczewki oka, przez co niemożliwe staje się wyraźnie widzenie. Zaćma jest bardzo groźna ? nieleczona może pogłębiać się aż do całkowitej utraty wzroku.

Problemy z widzeniem ? mniej znane przyczyny zaburzeń widzenia (1)

Istnieją również rzadziej spotykane stany, które także wpływają na to jak widzimy. Nagle możemy stracić wzrok z powodu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego, zapalenia nerwu wzrokowego, niedokrwienia siatkówki albo ciężkiego zatrucia, na przykład alkoholem metylowym. Zaburzenia widzenia pojawiają się przy padaczce, migrenowych bólach głowy, nowotworach, a nawet chorobach psychicznych. Pamiętajmy, że każde nagłe pogorszenie widzenia, któremu na dodatek towarzyszy ból oka lub silne zaczerwienienie należy skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj więcej na adamed.expert

  1. Bartoszek K. Zaburzenia widzenia (zaburzenia czynności narządu wzroku) https://neurologia.mp.pl/objawy/150083,zaburzenia-widzenia-zaburzenia-czynnosci-narzadu-wzroku Data dostępu: 06.07.2017

Dodaj komentarz