Pielęgnacja dziecka ? fakty i mity na temat odparzeń, emolientów i ciemieniuchy

Zdrowie

Czy ciemieniucha to tylko problem noworodków? Czy ryzyko oparzeń skóry na pupie znika u większych niemowlaków? Te i inne pytanie rodzą wiele mitów i półprawd, które warto obalić.

Pielęgnacja dziecka, szczególnie skóry noworodka i niemowlaka, to duże wyzwanie dla rodziców, zwłaszcza kiedy jest to nasze pierwsze dziecko. W tym poradniku obalamy szkodliwe mity oraz radzimy, jak najlepiej pielęgnować skórę dziecka.

Pielęgnacja dziecka ? co jest faktem, a co mitem

MIT. Problemy z odparzoną pupą kończą się jak tylko maluch wyjdzie z okresu noworodkowego.

FAKT. Skóra dziecka jest wrażliwsza i cieńsza niż dorosłego. Dopóki nosi pieluszkę, dopóty występuje ryzyko pieluszkowego odparzenia skóry.

Skóra noworodka i malutkiego niemowlęcia jest cienka i nieodporna na podrażnienia. Całodzienne przebywanie w syntetycznej pieluszce może doprowadzić do opatrzeć wrażliwych miejsc, które będą skutkować swędzeniem, bólem, pieczeniem i schodzącą skórą. Problemy ze skórą pupy niemowlaka mogą pojawiać się tak długo jak dziecko nosi pieluszkę. Podstawowa pielęgnacja dziecka obejmuje zatem mycie skóry po każdym siku i kupce, smarowanie łagodzącym i nawilżającym kremem oraz wietrzenie pupy, czyli puszczanie malucha bez pieluszki na przynajmniej 15 minut w ciągu dnia.

MIT. Emolienty dla dzieci można zastąpić zwykłym mydełkiem.

FAKT. Emolienty to kosmetyki o najlepszych właściwościach nawilżających.

Mydło, nawet to dla dzieci, ma odczyn zasadowy, co oznacza, że jego częste stosowanie wysusza skórę. W przypadku noworodków i niemowląt musimy być na to szczególnie wyczuleni i nie możemy dopuścić do podrażnień. Emolienty to kosmetyki pielęgnacyjne, które stosowane codziennie znakomicie nawilżają delikatną i skłonną do podrażnień skórą malucha oraz pozostawiają na niej ochronną warstwę lipidową o przedłużonym działaniu natłuszczającym. Warto, aby codzienna pielęgnacja dziecka obejmowała także masaże z natłuszczającymi olejkami.

MIT. Ciemieniucha to tylko problem noworodków.

FAKT. Ciemieniucha może pojawić się w każdym wieku.

Ciemieniucha to problem ze skórą głowy, który objawia się nadmiernym łuszczeniem się naskórka. Efektem są duże placki żółtej złuszczonej skóry, która wygląda trochę jak łupież. Przyczyną ciemieniuchy jest zbyt duża produkcja łoju, co może dotyczyć dziecka w każdym wieku. Ciemieniuchę najlepiej smarować oliwką lub olejkiem, aby zmiękczyć skórę, a następnie dokładnie umyć włosy delikatnym dziecięcym szamponem i systematycznie wyczesywać złuszczony naskórek za pomocą szczotki dla dzieci z delikatnym włosem. Pielęgnacja dziecka, w tym skóry głowy, nie kończy się zatem w momencie, kiedy maluch wyjdzie z niemowlęctwa.

Pielęgnacja dziecka – zaopatrz się w sprawdzone kosmetyki, najlepiej w aptece

Niezbędne i bezpieczne środki do pielęgnacji dziecka znajdziesz w każdej aptece. Pamięta, aby wybierać tylko sprawdzone kosmetyki do pielęgnacji skóry malucha, posiadające odpowiednie atesty. Warto zwrócić również uwagę na opinie innych użytkowników.

 

Dodaj komentarz