Poznaj cudowne właściwości siemia lnianego!

Dieta

Siemię lniane ma niesamowite właściwości, które wpływają bardzo pozytywnie na nasz układ pokarmowy, osłaniają żołądek i jelita oraz regulują ich pracę. Dodatkowo należy wspomnieć, że siemię lniane wspomaga odchudzanie oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ponadto dobrze wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci, oraz reguluje hormony. Warto wspomnieć też o tym, że poprawia funkcjonowanie układu krążenia i obniża poziom złego cholesterolu. To wszystko przekłada się na fakt, że spożywanie siemienia lnianego w naturalny sposób poprawia nasze samopoczucie.

Rodzaje siemienia lnianego

Możemy wyodrębnić dwa rodzaje siemienia dostępne w aptekach oraz sklepach zielarskich:

Złociste jest nieco trudniej dostępne oraz droższe, a wszystko przez to, że ma lepszy smak oraz zawiera więcej substancji odżywczych. Siemię brązowe kosztuje około 5 zł za 400 g ziaren. Można zaopatrzyć się również w siemię mielone, jednak należy pamiętać, że w takiej formie szybciej jełczeje i mogą zacząć się wydzielać substancje toksyczne. Niekiedy zdarza się również, że wytrąca się z niego olej.

Najbardziej wartościowe jest siemię nieprzetworzone, w postaci maleńkich ziaren. Powinno się je przechowywać w zamkniętym, suchym i ciemnym pojemniku, a bezpośrednio przed spożyciem mielić. W ten sposób siemię będzie lepiej przyswajane przez organizm i nie straci swoich cennych właściwości.

Siemię lniane – właściwości

Siemię działa osłonowo na błonę śluzową naszego układu pokarmowego, a także poprawia perystaltykę jelit. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu zapobiega stanom zapalnym w naszym organizmie i wspomaga odporność. Jest również zdolne obniżyć poziom lipidów i cukrów we krwi.

Siemię lniane zawiera fitoskładniki (naturalne witaminy i minerały), dzięki czemu pomaga utrzymać naturalną równowagę hormonalną u kobiet. Działa pozytywnie na płodność, a także łagodzi objawy menopauzy. U mężczyzn może wpływać na zahamowanie raka prostaty.

Należy pamiętać o tym, że siemię zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego, dzięki czemu obniża stężenie cholesterolu oraz poprawia pracę jelit. Jest polecane osobom, które walczą z otyłością lub starają się utrzymać prawidłową masę ciała. Siemię zawiera magnez, żelazo i kwas foliowy, a także witaminy: B1, B6 i E. Dzięki temu wpływa na stan skóry, włosów i paznokci.

Siemię można bezpośrednio przed spożyciem zmielić, po czym zalać wrzątkiem (około 1 łyżki na szklankę wody). Należy odczekać 15 minut, po czym wypić kleiste siemię.

Dodaj komentarz