Co wiadomo o Salmonelli?

Choroby

Salmonella to nazwa grupy bakterii. Została odkryta przez amerykańskiego naukowca Dr Salmona i jest znana z tego, że powoduje chorobę od ponad 125 lat. Choroba wywoływana u ludzi z powodu infekcji Salmonella nazywana jest salmonellozą. W wielu krajach jest to powszechna przyczyna chorób przenoszonych przez żywność. Salmonella występuje w surowym drobiu, jajach, wołowinie, a czasami na niemytych owocach i warzywach. Można zarazić się salmonellą zaraz po spożyciu zwierząt domowych, zwłaszcza gadów, takich jak węże, żółwie i jaszczurki.

Co wiadomo o Salmonelli?

Rodzaj Salmonella należy do rodziny Enterobacteriaceae. Podobnie jak inne Enterobacteriaceae, bakteria Salmonella jest gram-ujemna w kształcie pałeczki. Rodzaj Salmonella można podzielić na dwa gatunki (S. enterica i S. bongori), w oparciu o ich profil fenotypowy. S. enterica można dalej podzielić na sześć podgatunków wykorzystując ich profil fenotypowy.

Najczęstsze serotypy Salmonelli, które powodują zakażenie człowieka to Enteritidis, Typhimurium, Newport i Javiana. Te serotypy Salmonelli odpowiadają za około połowę potwierdzonych kulturowo izolatów Salmonelli, zgłaszanych przez publiczne laboratoria zdrowia.

 • Tyfobakteria Salmonella odnosi się do specyficznych serotypów Salmonella, które powodują dur brzuszny lub gorączkę paratyfuzową, w tym Typhi, Paratyphi A, Paratyphi B i Paratyphi C.
 • Serotyp Paratyphi B jest ujemny (niezdolny do fermentacji winianu) i powoduje tyfus plamisty. Serotyp Paratyphi B var. L (+) winian + jest winianem dodatnim (zdolnym do fermentacji winianu) i wywołuje chorobę nontyfoidalną.  Salmonella nontyphoidal odnosi się do wszystkich innych serotypów Salmonella.

Objawy zarażenia salmonellą

Objawy obejmują:

 • Gorączka
 • Biegunka
 • Skurcze i ból brzucha
 • Ból głowy
 • Możliwe nudności, wymioty i utrata apetytu.

Objawy zwykle trwają 4-7 dni. Lekarz diagnozuje infekcję za pomocą badania kału. Większość ludzi może odzyskać zdrowie nawet bez leczenia. Zakażenie może być poważniejsze u osób starszych, niemowląt i osób z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Jeśli Salmonella dostanie się do krwioobiegu, może to być poważne zagrożenie dla zdrowia. Zwykle stosuje się antybiotyki. Gorączka duru brzusznego, bardziej poważna choroba powodowana przez Salmonellę, nie jest powszechna, często występuje w krajach rozwijających się.

Inwazyjność Salmonella

Kiedy infekcje Salmonella stają się inwazyjne, mogą wpływać na układ krwionośny, kość, staw, mózg, układ nerwowy lub inne narządy wewnętrzne. Może powodować poważne powikłania i potencjalnie zagrażać życiu. Występuje u około 8 procent osób z potwierdzoną laboratoryjnie infekcją Salmonella.

Może występować, jako:

 • Bacteremia (zakażenie krwi)
 • Zapalenie opon mózgowych (zakażenie błonek wyściełających mózg i rdzeń kręgowy)
 • Zapalenie szpiku (infekcja kości)
 • Septyczne zapalenie stawów
 • Rzadko jest śmiertelna, ale najczęściej występuje u osób, które są bardzo młode lub stare lub mają osłabiony układ odpornościowy.

Dodaj komentarz