Domowe sposoby na zgagę

Choroby

Nic nie rujnuje pysznego posiłku jak bolesna napaść zgagi. Nieprzyjemne uczucie pieczenia, które pojawia się, gdy zawartość żołądka wraca do przełyku, dotyka dużą rzeszę ludzi na całym świecie.

Dobra wiadomość jest taka, że można kontrolować zgagę w domu. Podczas gdy dostępne bez recepty leki na zgagę są bardzo skuteczne, domowe środki zaradcze mogą również pomóc w uzyskaniu tak potrzebnej ulgi. Niezależnie od tego, czy ktoś przesadził z pikantnym daniem, czy zjadł zbyt dużo tłustego jedzenia, te domowe środki na bolesne objawy zgagi mogą pomóc złagodzić pieczenie i uspokoić brzuch – żadna podróż do apteki nie jest konieczna.

Domowe sposoby na zgagę

Guma do żucia

Oprócz wyeliminowania oddechu czosnku, guma do żucia po posiłku może mieć inne zalety, jak sugerują badania. W niewielkim badaniu przeprowadzonym u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym nie wystąpiły objawy zgagi, gdy żuli gumę wolną od cukru przez 30 minut po posiłku. Guma do żucia stymuluje przepływ śliny kwas, który gromadzi się w jelitach, jest wymywany i oczyszczany szybciej, dzięki czemu zostają zniwelowane objawy zgagi.

Soda oczyszczona

Opowieści niektórych kobiet wskazują, że, najlepszym sposobem na pokonanie zgagi jest użycie niewielkiej ilości wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej). Soda oczyszczona jest skuteczna dla większości ludzi z zgagą, ponieważ jest to baza i pomaga neutralizować kwas [żołądkowy]. Lekarze zalecają mieszanie od 1/2 do 1 łyżeczki sody oczyszczonej ze szklanką wody. Ale należy unikać spożywania sody oczyszczonej, jeśli regularnie występuje zgaga, ponieważ soda ma wysoką zawartość soli i może powodować działania niepożądane, takie jak obrzęk i mdłości.

Lukrecja

Chociaż badania są ograniczone, lukrecja może złagodzić zgagę i dotrzeć do źródła problemu. Zawartość żołądka powinna być kwaśna, dlatego leki zobojętniające kwas żołądkowy nie są rozwiązaniem. Zamiast tego, lukrecja ma naturalne właściwości lecznicze żołądka. Spożywanie dużej ilości lukrecji może mieć również poważne skutki uboczne, takie jak wysokie ciśnienie krwi, więc należy poszukać lukrecji DGL, (nie zawiera potencjalnie niebezpiecznego kwasu lukrecjowego.) Można wypróbować tabletek do żucia z lukrecji DGL przed posiłkami, które są dostępne w większości sklepów ze zdrową żywnością. Są nawet marki, które nie smakują jak lukrecja.

Aloes

Aloes, roślina zwykle stosowana do łagodzenia oparzeń, może zrobić to samo dla żołądka. Sok z aloesu redukuje stany zapalne, dzięki czemu łagodzi wszelkie stany zapalne w przełyku i żołądku. Zaleca picie 1/2 szklanki przed posiłkami, ale ostrzega, że sok może być środkiem przeczyszczającym. Warto poszukać marek, które twierdzą, że składnik przeczyszczający został usunięty.

Śliski wiąz

Niektóre badania donoszą, że śliski wiąz stosowany był od wieków w leczeniu różnych chorób, w tym objawów zgagi. Ten ekstrakt z drzewa pogrubia warstwę błony śluzowej żołądka, tworząc silniejszą barierę przeciwko kwasowi. Wiąż jest łagodzący, oferuje powłokę lub warstwę ochronną na tkankę [żołądka]. Tradycyjnie przepisywany jest do spożycia po posiłkach i przed snem w postaci kilku łyżek rozpuszczonych w wodzie.

Sen na lewej stronie

Jeśli ktoś ma skłonność do refluksu w nocy, może przemyśleć swoją pozycję snu. Wielu lekarzy sugeruje spanie na pochyłości, co (podobnie jak w przypadku postawy po posiłku) może pomóc w utrzymaniu zawartości żołądka na miejscu. Ale strona, na której się śpi, może również odgrywać pewną rolę.
Istnieją dowody, że można mieć mniej kwaśnego refluksu podczas snu śpiąc najczęściej na lewej stronie. W rzeczywistości, wielu pacjentów, którzy przestawili się na spanie na lewych stronach, po wcześniejszym spaniu głównie na plecach lub prawych stronach, zauważyło poprawę i usunięcie objawów zgagi.

Zrezygnowanie z drzemki po posiłku

Po obfitym posiłku wiele osób może ulegać pokusie zapadnięcia w śpiączkę pokarmową, ale może to pogorszyć objawy zgagi. Ponieważ żołądek zajmuje nawet cztery godziny, aby przetrawić nawet 90% zawartości, zaleca się siedzenie [pionowo] przynajmniej trzy godziny w tej pozycji po jedzeniu. Jeszcze lepiej: zamiast leżeć na kanapie po dużym posiłku, wstać i wykonać kilka prac domowych lub przejść się na relaksujący spacer. To pozwoli zachować kwas w żołądku, trzymanie ciała w pozycji pionowej przez trzy godziny po kolacji może pomóc w ustąpieniu zachowaniu objawów zgagi w nocy.

Dodaj komentarz