Dlaczego czasami konieczne jest usunięcie wyrostka robaczkowego?

Choroby

Wyrostek robaczkowy znajduje się na skrzyżowaniu jelita cienkiego i jelita grubego. To cienka rurka długości około 10 cm., zwykle znajduje się w prawej, dolnej części brzucha. Rozciągając się od dolnego końca jelita grubego, ludzki wyrostek jest wąską sakiewką tkanki, której podobieństwo do robaka zainspirowało jej alternatywne imię, robakowaty (robakopodobny).

Co wiadomo o wyrostku robaczkowym?

Podobnie jak reszta przewodu pokarmowego, wyrostek robaczkowy składa się z wewnętrznej warstwy błony śluzowej, otaczającej warstwy podśluzówkowe, mięśniowe i błony surowiczej. W przeciwieństwie do reszty jelita grubego, podśluzówka wyrostka robaczkowego zawiera wiele mas tkanki limfatycznej. Obecność tkanki limfatycznej sugeruje, że wyrostek może odgrywać rolę w układzie odpornościowym oprócz układu trawiennego.

Wyrostek robaczkowy nie jest istotnym organem, a badacze medyczni wciąż debatują o jego dokładnej funkcji w ciele człowieka. Jedna hipoteza sugeruje, że jest to szczątkowa pozostałość jelita ślepego.

Inna hipoteza sugeruje, że wyrostek robaczkowy działa jak miejsce przechowywania pożytecznych bakterii w czasie choroby. Korzystne bakterie żyjące w wyrostku robaczkowym mogą przetrwać wypłukanie z jelita grubego przez biegunkę. Wyrostek pomoże, zatem szybciej odbudować zdrowie, umożliwiając bakteriom ponowną kolonizację jelit po przejściu choroby.

Dlaczego czasami konieczne jest usunięcie wyrostka robaczkowego?

Lekarze zazwyczaj usuwają wyrostek robaczkowy, jeśli przejdzie on w stan zapalny, a nawet zdrowe wyrostki mogą być usunięte podczas operacji brzusznych, takiej jak wycięcie macicy. Uzasadnieniem lekarskim dla tego usunięcia jest to, że wyrostek jest podatny na infekcje bakteryjne, które prowadzą do zapalenia wyrostka robaczkowego, dość powszechnego i niebezpiecznego zapalenia.

Często jednym z pierwszych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból i tkliwość w okolicach pępka, często rosnące ostrzej i rozpościerające się w dół do prawego dolnego odcinka brzucha. Ból może narastać dość ciężko w ciągu kilku godzin, tak bardzo, że niemożliwe może stać się poruszanie bez bólu. Nacisk na obszar wyrostka robaczkowego zwykle powoduje ból, który może zaostrzyć się po zwolnieniu nacisku (zjawisko zwane „tkliwością odbicia”), choć nie zawsze tak jest. Dodatkowe częste objawy to: nudności, wymioty, gorączka i inne.

Powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego

Czułość i narastający ból w prawym odcinku brzucha, jest wystarczająco zauważalny, aby wywołać znaczny dyskomfort podczas ruchu lub spoczynku, gwarantuje opiekę lekarską w celu postawienia diagnozy i otrzymania niezbędnego leczenia. Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może doprowadzić do pęknięcia wyrostka robaczkowego, poważnego zagrożenia medycznego, w którym kałowy materiał wycieka z jelita.Treści kałowe rozprzestrzeniające się wraz z bakteriami w jamie brzusznej, powodują, że zaczynają one trawić otrzewną, która prowadzi do jamy brzusznej. Infekcja i zapalenie otrzewnej, znane, jako zapalenie otrzewnej, jest bardzo bolesną i potencjalnie śmiertelną konsekwencją zapalenia wyrostka robaczkowego.

Diagnozowanie zapalenia wyrostka robaczkowego

  • Badanie lekarskie: oryginalny test na zapalenie wyrostka robaczkowego, proste badanie brzucha pozostaje ważne w postawieniu diagnozy. Zmiany w teście brzusznym pomagają lekarzom stwierdzić, czy postępuje zapalenie wyrostka robaczkowego.
  • TK (tomografia komputerowa): skaner CT wykorzystuje zdjęcia rentgenowskie i komputer do tworzenia szczegółowych zdjęć. W zapaleniu wyrostka robaczkowego, tomografia komputerowa może pokazać stan zapalny wyrostka robaczkowego i to, czy doszło do jego pęknięcia.
  • Ultradźwięki: ultradźwięki używają fal dźwiękowych do wykrywania objawów zapalenia wyrostka robaczkowego, takich jak obrzęk wyrostka robaczkowego.
  • Pełna morfologia krwi (CBC): Zwiększona liczba białych krwinek to oznaka infekcji i zapalenia – często widuje się w badaniach krwi podczas zapalenia wyrostka robaczkowego.
  • Inne badania obrazowe:, Gdy podejrzewa się rzadki guz wyrostka robaczkowego, badania obrazowe mogą go zlokalizować. Należą do nich rezonans magnetyczny (MRI), pozytronowa tomografia emisyjna (PET) i tomografia komputerowa.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

  • Wycięcie wyrostka robaczkowego: To jedyne leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego. Lekarz może zastosować tradycyjną technikę (jedno duże nacięcie) lub laparoskopię (kilka małych nacięć i użycie kamery, aby zobaczyć wnętrze). Chirurgia jest również potrzebna do usunięcia guzów wyrostka robaczkowego. Jeśli guz jest duży, może wymagać bardziej agresywnej operacji z usunięciem części okrężnicy.
  • Antybiotyki: O ile diagnoza jest kwestionowana, antybiotyki leczą wszelkie potencjalne infekcje, które mogą powodować objawy. Ogólnie, same antybiotyki nie mogą skutecznie leczyć zapalenia wyrostka robaczkowego.

Dodaj komentarz