Zapalenie mieszka włosowego – co to właściwie jest?

Choroby

Może najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: co to jest mieszek włosowy? Jest to wąski kanał w skórze, z którego wyrasta włos. Jeżeli nie dbamy wystarczająco o higienę albo przesadzamy ze słonecznymi kąpielami, może dojść do zapalenia mieszka włosowego – infekcyjnego bądź nieinfekcyjnego.

Infekcyjne zapalenie mieszka włosowego

Zapalenie infekcyjne najczęściej wywoływane jest przez gronkowca złocistego, który występuje bezobjawowo nawet u 50% ludzi na świecie. Można jednak aktywować tę bakterię np. przez zbyt częste golenie bądź depilację włosów, pocieranie odzieży o skórę, zbytnio perfumowane bądź barwione kosmetyki. Infekcyjnemu zapaleniu mieszków włosowych sprzyjają też grzybice, wirusy opryszczki czy pasożyty zwane nużeńcami.

Nieinfekcyjne zapalenie mieszka włosowego

Zapalenie nieinfekcyjne można wywołać poprzez zbyt długie przesiadywanie na słońcu. Od dawna wiadomo, że słońce wcale na naszą skórę nie wpływa dobrze, a jeśli chodzi o sprawę zapalenia mieszka włosowego musimy wiedzieć, że zbytnia potliwość też mu sprzyja. Jeżeli cierpimy na trądzik pospolity powinniśmy uważać na niektóre leki, które przyjmowane są w przebiegu tej choroby – również mogą wywołać zapalenie nieinfekcyjne mieszka włosowego!

Zapalenie mieszka włosowego – jak temu zapobiec?

Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zatem zapobiec zapaleniu mieszka włosowego? Przede wszystkim – higiena. To podstawowa zasada, której musimy się trzymać. Obowiązkowo powinniśmy dezynfekować maszynki do golenia i depilatory – spirytus salicylowy świetnie się do tego nada. Ważne jest również to gdzie odkładamy maszynkę. Pamiętajmy, że maszynka po goleniu powinna zostać osuszona i umieszczona w suchym miejscu. Warto je dosyć często zmieniać, ponieważ ostrza rdzewieją nawet, gdy nie jest to widoczne dla naszego oka – w końcu nie bez przyczyny te maszynki są nazywane jednorazowymi, prawda? Trzeba obligatoryjnie stosować się do reguł higieny, chodzić w czystych ubraniach – najlepiej takich, które nie będą podrażniały skóry poprzez pocieranie o nią. Najlepiej jeśli będą z naturalnych materiałów, ponieważ skóra również potrzebuje oddechu. Zasadą higieny jest też regularne mycie, ale tutaj – uwaga! – trzeba być ostrożnym. Kosmetyki ze zbyt dużą ilością substancji zapachowej i zbyt dużą zawartością barwników mogą podrażnić naszą skórę i w efekcie doprowadzić do zapalenia mieszka włosowego.

Podsumowując, możemy zapobiec zapaleniu mieszka włosowego, jeżeli będziemy unikać:

  • używania niezdezynfekowanych maszynek do golenia i depilatorów
  • odkładania maszynki na mokrą wanną lub gąbkę – siedliska bakterii!
  • używania zardzewiałej maszynki do golenia
  • chodzenia w brudnej bieliźnie
  • chodzenia w obcisłych ciuchach
  • częstych i długich ekspozycji ciała na słońce
  • kosmetyków ze zbyt dużą ilością barwników i perfum

Jak leczyć zapalenie mieszka włosowego?

Leczenie zapalenia mieszka włosowego opiera się przede wszystkim na antybiotykach, ponieważ jest to schorzenie o podłożu bakteryjnym. Konieczna jest wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiedni antybiotyk i wyjaśni nam jak mamy postępować.

Dodaj komentarz