Glukometr – zasady pomiaru

Zdrowie

Glukometr, co to jest?

Glukometr to przyrząd do mierzenia poziomu glukozy we krwi. Jest nieodłącznym narzędziem każdego chorego, u którego zdiagnozowano cukrzycę bez względu na jej typ. Dla każdego diabetyka pomiar stężenia glukozy we krwi to najważniejszy składnik samokontroli, dzięki systematycznym pomiarom można szybko reagować na każdą nieprawidłowość pomiaru.

Diabetyk musi wykonywać badania glukometrem nawet kilka razy dziennie: rano przed pierwszym posiłkiem a potem w trybie dwóch godzin po zjedzeniu każdego z posiłków. Dlatego glukometr jest niezbędnym wyposażeniem diabetyka i najlepiej jeżeli posiada go na własność, do indywidualnego użytku. Modele glukometrów różnią się między sobą, tak jak ich cena, jednak w niektórych przychodniach specjalistycznych leczenia tej choroby, glukometr można otrzymać w ramach refundacji.

Zasada działania glukometru

Glukometr to małe, przenośne urządzenie czerpiące energię z baterii. Aby wykonać badanie glukometrem niezbędne są do niego specjalistyczne testy paskowe, kupowane w aptekach oddzielnie od urządzenia. Glukometr zaczyna swoją pracę, albo automatycznie poprzez impuls wysyłany niejako w momencie umieszczenia w nim paska lub poprzez naciśnięcie określonego włącznika. Poziom glukozy odczytuje się  na podstawie pobranej kropli krwi z palca, umieszczeniu jej na pasku i umieszczeniu tego paska w urządzeniu, gdzie następuje odczytanie wyniku.

Glukometry odczytują wynik na dwa sposoby: metodą fotochemiczną lub elektrochemiczną. Metoda fotochemiczna polega na rejestracji ilości odbitego światła, które zależy od zmian zabarwienia paska testowego. Metoda elektrochemiczna z kolei polega na pomiarze natężenia mikroprądu elektrycznego, który przepływa przez określone pole testu paskowego, obszar badania powstaje w wyniku enzymatycznej reakcji chemicznej.

Glukometr odczytuje powstałe zmiany, ustala ich zakres i przekazuje w postaci wyniku określonego liczbą. Wynik właściwy, to przedział; od 80 do 120 mg/dl. Każdorazowo powstały pomiar należy zanotować z określeniem daty i godziny. Zbiór wyników będzie podstawą do prowadzenia terapii.

Wiarygodność pomiaru

Aby pomiar glukozy był jak najdokładniejszy należy przestrzegać kilku zasad:

  • glukometr i paski należy kupować z zaufanego źródła
  • pasek testowy musi pochodzić z tej samej serii, do której został zakodowany glukometr
  • należy przestrzegać kolejności badania
  • przed badaniem należy umyć ręce w ciepłej wodzie
  • nie powinno się przemywać palca alkoholem
  • glukometr nie powinien leżeć w pobliżu tel. komórkowego

Sprawdź ranking glukometrów:

Top 10 najlepsze glukometry ? ranking

Dodaj komentarz