Witamina c lewoskrętna – fakty i mity na jej temat

Zdrowie

Od wielu lat podkreśla się korzystne efekty suplementowania witaminy C. Witamina ta znacznie wpływa na sprawność układu immunologicznego oraz podniesienie odporności. Zapobiega przeziębieniom, zmniejsza tendencję organizmu do infekcji, jak również posiada wiele innych cennych właściwości. Badania potwierdzają, że witamina C jest bardzo korzystną substancją w walce z nowotworami. Dodatkowo kwas askorbinowy wpływa na sprawne stawy oraz znacznie wzmacnia kości. Witamina C dodawana do kosmetyków przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, zwiększa jędrność naskórka, poprawia jego koloryt i znacznie zmniejsza widoczność przebarwień na skórze.

Z reguły ciężko jest zapewnić organizmowi optymalną ilość witaminy C w codziennej diecie. Dlatego też wiele osób decyduje się na dodatkową suplementację tej witaminy – tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że człowiek samoistnie nie wytwarza witaminy C.

Zapotrzebowanie na kwas askorbinowy u dzieci (zobacz więcej) wynosi średnio 40-50 mg, 75 mg u kobiet  oraz nieco więcej, bo około 90 mg dziennie u mężczyzn. Niektórzy zalecają jednak podawanie większych dawek, szczególnie w okresie jesienno-zimowego przesilenia. Osobami, które powinny unikać przyjmowania nadmiernej ilości witaminy C to przede wszystkim kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną.

Witamina c lewoskrętna

Na temat witaminy c lewoskrętnej w ostatnim czasie rozpowszechniło się wiele mitów oraz błędnie przypisywanych właściwości. Okazuje się bowiem, że błędy te wynikają przede wszystkim z nieprawidłowego nazewnictwa.

Witamina C, czyli inaczej mówiąc kwas L-askorbinowy jest prawoskrętna. Błędne nazewnictwo wynika przede wszystkim z przypisywania literce L w nazwie kwasu pojęcia lewoskrętności, które w rzeczywistości oznacza coś zupełnie innego. W witaminie C grupa atomów wodoru i tlenu znajduje się po lewej stronie, stąd też wynika obecność litery L w nazwie kwasu askorbinowego. Prawo- lub lewoskrętność w chemii i przemyśle farmaceutycznym oznacza się symbolami (+) – prawoskrętność lub (-) lewoskrętność.
Podsumowując, witamina C (inaczej kwas L-askorbinowy) posiada również znak (+), mówiący o jej prawoskrętności. Przekonanie więc, że wyłącznie lewoskrętna witamina C jest wartościowa jest wysoce błędne.

Obecnie jednak wątek i wszelkie mity na temat lewoskrętnej witaminy C są bardzo szeroko wykorzystywane. W większości są to tak zwane chwyty marketingowe, które nie mają podstaw teoretycznych oraz praktycznych potwierdzonych należytymi badaniami. Warto więc mieć to wszystko na uwadze i nie dać się zwieść nieprawdziwymi informacji na temat witaminy C, które można bardzo często znaleźć w sieci i w innych, niesprawdzonych źródłach.

Dodaj komentarz