Szczegóły chirurgii onkologicznej

Zdrowie

Chirurg onkolog to lekarz, który zajmuje się nowotworami. Konkretniej wykonuje operacje, kwalifikuje do nich pacjentów oraz planuje i przeprowadza zabiegi. Często pacjenci są do niego kierowani przez internistów, aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia związane z naszym zdrowiem.

Jak się przygotować do wizyty u onkologa?

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby mieć ze sobą wszystkie wyniki badań, pamiętać o wszystkich objawach czy ewentualnym pogorszeniu zdrowia. Cierpliwie odpowiadać na wszystkie pytania, nie wstydzić się badania i szczerze udzielać odpowiedzi. Lekarz zrobi wywiad, w razie konieczności skieruje na dalszą diagnostykę i z pewnością wszystko wytłumaczy i odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości.

Czym jest chirurgia onkologiczna?

To jedna z najskuteczniejszych metod w leczeniu operacyjnym nowotworów. Większość z nich, w którymś stadium choroby wymaga ingerencji chirurgicznej. Czasem jest to poważna operacja, czasem mały zabieg lub pobranie jakiegoś wycinka. Onkolog jest niewątpliwie najważniejszym specjalistą w tej dziedzinie. Jego zadaniem jest wykrycie choroby oraz wdrożenie leczenia. Im wcześniejsza diagnoza tym większa szansa na wyzdrowienie!

W przypadku zgłoszenia się chorego do lekarza onkologa istnieje kilka ważnych punktów, które muszą być wykonane:

  • wywiad chorobowy pacjenta, skierowania na badania oraz późniejsza ich analiza. Ewentualne zabiegi w trakcie, czyli wycinki oddane do analizy dadzą pełniejszy obraz stanu chorego i szybką diagnozę i możliwości leczenia.
  • diagnoza, czyli stopień zaawansowania choroby oraz rodzaj nowotworu. Informacje o przerzutach i stan reszty narządów. Zwykle w ustaleniu pomaga rezonans lub tomograf. To najbardziej skuteczne w tej kwestii badania.
  • decyzja o sposobie leczenia. Warto tutaj dodać, że należy sprawdzić stan ogólny zdrowia pacjenta, aby wiedzieć jakie leczenie wdrożyć. Jeśli lekarz określi wszystkie parametry życiowe i będzie pewny diagnozy, wdroży zapewne po konsultacji odpowiednie leczenie. Najbardziej oczywiste to wycięcie istniejącego guza (o ile jest taka możliwość, czyli chodzi o to gdzie guz jest umiejscowiony i na jakie tkanki lub narządy naciska) lub chemioterapia (czyli zniszczenie chorych komórek. Działa ona nie tylko na ognisk choroby, ale także na przerzuty raka)
  • odpowiednie leczenie, a po jego zakończeniu regularne kontrole i badania, aby w porę wykryć ewentualny nawrót choroby.

Chirurgia onkologiczna to bardzo trudna dziedzina medycyny, która pomaga chorym wrócić do zdrowia. Nie tylko wczesne wykrycie choroby, ale także zdrowy styl życia i częste badania mogą w porę wykryć raka i szybko się go pozbyć.

Dodaj komentarz