Chrapanie – jak skutecznie z nim walczyć?

Uncategorized

Chrapanie podczas snu to bardzo popularny problem, który niestety często jest bagatelizowany. Według statystyk nawet co trzeci Polak może zmagać się z tą przypadłością, która nieleczona może doprowadzić do wielu chorób, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Z tego artykułu dowiesz się, skąd się bierze chrapanie, do jakich nieprzyjemnych schorzeń może doprowadzić oraz jak skutecznie sobie z nim poradzić.

 

Skąd się bierze chrapanie? (h2)

Za chrapanie w dużej mierze odpowiedzialne jest zwiotczenie mięśni gardła, do którego dochodzi podczas snu. W połączeniu ze zwężeniem cieśni sprawia, że powietrze napotyka spory opór w drodze do płuc. Przepływając, wprawia ono w drgania mięśnie gardła i podniebienia miękkiego, co wywołuje charakterystyczny dźwięk chrapania.

Dźwięki to jednak nie wszystkie objawy chrapania. Ze względu na bardzo utrudniony przepływ powietrza często dochodzi również do bezdechu sennego, który często doprowadza do niedotlenienia tkanek całego organizmu. Skutkiem tego może być poczucie niewyspania i przemęczenia przez cały kolejny dzień. Taki stan prowadzi z kolei do pogorszenia nastroju i problemów z koncentracją.

 

Konsekwencje nieleczonego chrapania (h2)

Oprócz wymienionego już wyżej bezdechu sennego, nieleczone chrapanie może nieść za sobą szereg znacznie poważniejszych i bardziej niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Do najgroźniejszych zaliczyć można zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Ze względu na to, że 80 procent chrapiących to mężczyźni, warto wspomnieć także o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia problemów z erekcją, nawet w stosunkowo młodym wieku.

Ponadto, w przypadku ludzi cierpiących na inne dolegliwości, chrapanie może spowodować znaczne nasilenie ich objawów. W sposób szczególny tyczy się to osób zmagających się na co dzień z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub wszelkiego rodzaju schorzeniami serca. Specyfika tych chorób sprawia, że spowodowane chrapaniem nocne braki tlenu mogą mieć katastrofalny wpływ na ich przebieg.

 

Jakie są sposoby na leczenie chrapania? (h2)

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można poradzić sobie z nieprzyjemnym problemem chrapania. Oto kilka najpopularniejszych i dość skutecznych metod.

  • Porzucenie nałogów. Używki, a w szczególności palenie mogą mieć bardzo duży wpływ na powstawanie chrapania. Zawarta w papierosach nikotyna podrażnia gardło i powoduje obrzęk tkanek, co utrudnia przepływ powietrza. To samo tyczy się spożywania alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni.
  • Pozbycie się nadwagi. Badania potwierdzają, że problem chrapania dużo częściej dotyczy osób otyłych. Warto zastosować odpowiednią dietę oraz trening, który pomoże zrzucić zbędne kilogramy. Przełoży się to na lepsze napięcie mięśni i mniejsze otłuszczenie szyi, co powinno przyczynić się do zmniejszenia chrapania.
  • Zmiana pozycji snu. Najprostszy sposób może czasami okazać się najskuteczniejszy. Spanie na wznak często znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chrapania. Zmiana pozycji i zasypianie na boku w wielu przypadkach pomaga rozwiązać ten problem.
  • Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Temperatura i wilgotność powietrza w sypialni mają duży wpływ na jakość snu. Termometr w pokoju powinien wskazywać okolice 20 stopni Celsjusza, a optymalna wilgotność powietrza to ok. 50%.

Te proste sposoby w wielu przypadkach mogą okazać się wystarczające do rozwiązania problemu z chrapaniem, ale czasami sytuacja  wymaga zastosowania bardziej skomplikowanych metod. Aby dowiedzieć się więcej na temat leczenia chrapania, warto odwiedzić stronę sposoby na chrapanie  http://sposobynachrapanie.pl/

 

Naturalne środki na chrapanie (h3)

Naturalnym i bezpiecznym dla zdrowia sojusznikiem w walce z chrapaniem mogą okazać się również zioła i produkty powstałe na ich bazie. Dzieje się tak, gdyż niektóre gatunki ziół mają silne właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Można do nich zaliczyć na przykład prawoślaz lekarski, melisę lekarską, miętę pieprzową oraz ziele tymianku.

Aby skorzystać z leczniczej mocy ziół, można z powodzeniem samodzielnie przygotowywać napoje, wywary oraz inhalacje. Szczególnie ciekawym sposobem są te ostatnie, ponieważ wpływają korzystnie na całość górnych dróg oddechowych. Działają przeciwzapalnie oraz skutecznie zmniejszają podrażnienia i obrzęki śluzówki, co wpływa na ograniczenie chrapania. Aby przygotować sobie taką kurację, wystarczy do miski z ciepłą wodą dodać nieco olejku eukaliptusowego lub kilka kropel mięty. Następne trzeba nakryć głowę ręcznikiem i wdychać uwalniające się opary przez około 10 minut. Ważne jest, aby parę wdychać nosem a wypuszczać ustami. Nigdy nie odwrotnie.

Jeśli z jakiegoś powodu samodzielne przygotowanie kuracji ziołowych jest niemożliwe, warto zaopatrzyć się w gotowe naturalne środki przeciw chrapaniu. Ich stosowanie jest o wiele prostsze, bo ogranicza się jedynie do połknięcia małej tabletki przed snem. Środki tego typu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i dostępne w aptekach bez recepty, więc każdy może wypróbować na sobie ich działanie. Takie preparaty mogą nawet okazać się skuteczniejsze niż lekarstwa przygotowywane własnoręcznie, gdyż najczęściej zawierają połączenie leczniczych właściwości wszystkich ziół.

Dodaj komentarz