Hipertermia ? początki i jej działanie na choroby nowotworowe

Zdrowie

Hipertermia to jedna z nowoczesnych form leczenia, której podstawą jest wprowadzenie pacjenta w stan podwyższonej temperatury ciała. Sztucznie wywołany stan gorączki sprawia, że automatycznie zostaje pobudzony układ immunologiczny pacjenta. Intensywnie pobudzony układ odpornościowy skutecznie zwalcza infekcje, wirusy i bakterie występujące w ciele człowieka.

Hipertermie ogólnoustrojową można podzielić na kilka kategorii pod względem wywoływanej wysokości temperatury ciała? hipertermia łagodna (37,5°C ? 38,5°C), hipertermia umiarkowana (38,5°C ? 40,5°C) i hipertermia wysoka ? (40,5°C ? 42,0°C). W zależności od stanu pacjenta oraz potrzeb leczenia dobierana jest odpowiednia temperatura, która utrzymuje się przez pewien czas.

Nowotwór i jego leczenie za pomocą hipertermii

Hipertermia to bezpieczna i bezbolesna metoda leczenia wielu chorób, infekcji, stanów zapalnych, a nawet nowotworów. Hipertermia ogólnoustrojowa stosowana, jako terapia onkologiczna szczególnie jest zalecana przy nowotworach rozsianych i z przerzutami. W leczeniu onkologicznym polega na kontrolowanym podwyższeniu temperatury ciała, dzięki zastosowaniu promieniowania podczerwonego A w paśmie 760 ? 1400 nm z zastosowaniem emiterów wIRA i równomiernym użyciem filtrów wodnych (zatrzymanie pochłanianego promieniowania w głębokich pasmach skóry). Właściwie przefiltrowane promieniowanie A dociera głęboko wewnątrz tkanki, jednocześnie w minimalnym stopniu wpływa na powierzchnię skóry. Powstałe ciepło jest proporcjonalnie rozprowadzane po całym ciele poprzez krwiobieg.

Jak działa hipertermia na komórki nowotworowe?

Hipertermia  prowadzi do zakwaszenia środowiska guza nowotworowego poprzez niedobór tlenu w wyniku przegrzania jego tkanki, która jest bardziej podatna na wysoka temperaturę niż tkanka zdrowa. Oprócz tego łatwo podatne na działanie wysokiej temperatury są naczynia krwionośne, które zaopatrują guz w substancje odżywcze. Rozgrzane naczynia krwionośne rozszerzają się i pozwalają zwiększyć stężenie dostarczanych leków.

Hipertermia pozwala na zmniejszenie dawki chemioterapii, ponieważ komórki rakowe są bardziej wrażliwe na leki, jednocześnie pojawia się mniej skutków ubocznych dla pacjenta. Dochodzi do powstania zakrzepów i zatorów w okolicach guza, które prowadzą do jego niedokrwienia oraz martwicy.

Hipertermia  głównie stosowana jest w skojarzeniu z chemioterapią, radioterapią lub immunoterapią lub jako metoda samodzielna. Do tej pory największe korzyści widoczne są w leczeniu wspomagającym nowotworów litych między innymi: mięśniaków, nowotworów jelita grubego, szyjki macicy, jajnika, prostaty, gruczołu piersiowej, skóry, płuca, głowy i szyi, odbytnicy.

Dodaj komentarz