Glukometr – miernik glukozy

Zdrowie

Jedną z częstych chorób cywilizacyjnych jest bez wątpienia cukrzyca. W samej Polsce z tą dolegliwością boryka się około półtora miliona osób. Oczywiście nie każdy jest świadomy, że może mieć taką chorobę, więc osób cierpiących na cukrzycę jest niezaprzeczalnie więcej. Najczęściej dopiero po kilku latach okazuje się, iż dany człowiek choruje na cukrzycę. Ażeby uniknąć powikłań związanych z tą dolegliwością ważne jest wczesne jej rozpoznanie oraz kontrolowanie jej rozwoju glukometrem.

Jak działa glukometr?

Glukometr to urządzenie diagnostyczne, które służy do pomiaru i odczytu poziomu glukozy we krwi włośniczkowej – zwykle pobieranej z opuszek palców bądź też z płatków uszu. Niektóre modele pozwalają również na pomiar stężenia glukozy w osoczu krwi.

Badanie glukometrem polega na nakłuciu skóry – w miejscu opuszka bądź płatka – i przeniesieniu kropel krwi na pasek. Na nim też zachodzą reakcje chemiczne, dzięki czemu otrzymuje się wynik poziomu stężenia glukozy we krwi.

Oczywiście aby pomiar poziomu glukozy we krwi był wiarygodny i wykonany prawidłowo należy zastosować się do określonych porad:

  • nie przemywać alkoholem bądź też jakimkolwiek środkiem do dezynfekcji palca przed nakłuciem,
  • gdy myje się ręce warto jest pomasować opuszki palców, dzięki czemu doprowadzi się do nich świeżą krew,
  • używać do mycia rąk ciepłej wody oraz mydła niezawierającego środków dezynfekujących.

Poziom glukozy we krwi mogą mierzyć nie tylko osoby cierpiące na cukrzycę, ale również:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby stosujące intensywną insulinoterapię,
  • osoby przyjmujące doustne leki przeciwcukrzycowe,
  • osoby przyjmujące insulinę,
  • osoby, u których występują duże wahania stężenie glukozy we krwi,
  • osoby, u których obniża się poziom glukozy w pobieranej krwi bez jakichkolwiek charakterystycznych znaków ostrzegawczych.

Jaki glukometr wybrać?

Rodzajów glukometrów służących do samodzielnego kontrolowania poziomu glukozy we krwi istnieje wiele. Oczywiście najlepiej decydować się na te posiadające odpowiednie certyfikaty. Ważne jest, ażeby glukometr miał możliwie największą pamięć oraz mógł dokonywać pomiaru na możliwie najmniejszej ilości krwi. Urządzenie to powinno zawierać szeroki zakres pomiarowy. Dostępne są także glukometry, które pozwalają na pobieranie krwi z innych miejsc, aniżeli tylko opuszek palca. Można dobrać takie urządzenie, które najbardziej będzie pasować do stylu życia danej osoby. Można znaleźć takie glukometry, które wymagają, aby umieścić krew w odpowiednim obszarze na pasku pomiarowym, a wówczas nie można dotknąć go palcem, gdyż może to zaważyć na prawidłowości wyniku. Należy pamiętać, aby stale używać tego samego glukometru, bowiem niektóre urządzenia podają stężenie glukozy w osoczu krwi, inne natomiast w krwi żylnej.

Zobacz ranking najlepszych glukometrów:

Top 10 najlepsze glukometry ? ranking

Dodaj komentarz