Rokitnik, co to jest?
Rokitnik należy do grupy roślin oliwnikowatych. Długo wyróżniano wyłącznie jeden gatunek tej rośliny, jednak od początku XXI wieku, gdy zainteresowanie nim gwałtownie wzrosło, dokonano podziału tej rośliny aż na 7 gatunków. W stanie naturalnym rokitnik rośnie w obszarze od północno-zachodniej Europy po wschodnią Azję. W naszym kraju zgodnie z nowymi podziałami rośnie tylko jeden przedstawiciel tego gatunku – rokitnik zwyczajny.
Właściwości zdrowotne rokitnika
Rokitnik z uwagi na swoje walory odżywcze odnalazł się doskonale zarówno w kuchni jak i w kosmetologii. Zawiera on bowiem 190 bioaktywnych substancji, które oddziałują pozytywnie na ludzki organizm. Wśród wielu wychwalanych składników rokitnik zawiera m.in. :
- antyoksydanty
- flawonoidy
- aminokwasy
- nienasycone kwasy tłuszczowe
- mikroelementy
- witaminy
- prowitaminy
Zarówno w kosmetyce jak i w kuchni wykorzystuje się owoce rokitnika, jego liście, tłoczy się z niego olej – z owoców oraz z nasion.
Rokitnik, skarbnica witaminy C
Owoce rokitnika zawierają witaminę C w ilościach, które stawiają ten owoc na drugim miejscu, zaraz po dzikiej róży. Jednak zawartość witaminy C w rokitniku uzależniona jest od miejsca jego pozyskiwania. Inną zawartość tej witaminy będzie posiadał rokitnik rosnący nad morzem, w parku czy ogrodzie, a inną rosnący w górach.
Według WHO zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wynosi u dzieci ok. 50 mg dziennie, kobiet 75 mg, mężczyzn 90 mg. A to znaczy, że 100 g tych owoców, przewyższa nawet dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. I właśnie ze względu na tak wysoką zawartość witaminy C rokitnik zalecany jest w leczeniu wszelkich dolegliwości związanych z jej niedoborem w organizmie. Podaje się go osobom cierpiącym na:
- brak apetytu – więcej
- skłonność do tworzenia się siniaków
- krwawiące dziąsła
- trudnogojące się rany
- bóle mięśni i stawów
Ponadto rokitnik zalecany jest jako naturalny składnik odżywczy budujący odporność organizmu. Dlatego powinien być spożywany we wszelkiej postaci w okresie jesienno-zimowym.
Witamina C pozyskiwana z rokitnika jest bardzo trwała, nie rozkłada się, albo w bardzo niewielkim stopniu podczas obróbki termicznej i przechowywania. Dzieje się tak za sprawą braku enzymu, który rozłożyłby kwas askorbinowy w rokitniku.
Rokitnik w kosmetyce
Rokitnik z uwagi na zawartość beta-karotenu barwi wszystko wokół na pomarańczowo. Stąd m. in. jego przydatność w kosmetyce, jest bowiem naturalnym barwnikiem wielu kosmetyków: kremów, samoopalaczy, farb do włosów. Olej pozyskiwany z rokitnika dodaje się do odżywek do włosów ponieważ doskonale je regeneruje i nadaje piękny połysk. Dodatek rokitnika pomaga w leczeniu łupieżu i przeciwdziała wypadaniu włosów.
https://pieknojestwtobie.com/rokitnik-naturalny-samoopalacz-i-prosty-przepis-na-napar/