Odżywki na masę: od czego zacząć?

Sport

Proces budowania masy mięśniowej to bez wątpienia jedno z najtrudniejszych a zarazem najbardziej istotnych wyzwań, jakie stoją przed każdym adeptem treningu kulturystycznego. Oprócz takich czynników, jak odpowiednia dieta, przemyślany plan treningowy oraz efektywna regeneracja treningowa, budowanie masy mięśniowej musi uwzględniać także odpowiednią suplementację. Jakie odżywki na masę stanowią najważniejszy element tej suplementacji? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Odżywki na masę

Suplementację w procesie budowania masy mięśniowej można ziliustrować za pomocą trzech punktów:

1. Białko

2. Węglowodany

3. Kreatyna

1. Białko

Podstawowym elementem suplementacji w przypadku procesu budowania masy mięśniowej są oczywiście bez odżywki białkowe. To właśnie białko oraz zawarte w nim aminokwasy stanowią bowiem najważniejszy budulec dla naszych mięśni. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów białkowych, które różnią się między sobą zarówno pod względem efektów jak i ceny. Do wyboru mamy więc koncentraty białka, izolaty oraz hydrolizaty. Możemy również wybierać pomiędzy białkiem pochodzącym zwierzęcym oraz białkiem roślinnym. To ostatnie jest kiepsko przyswajalne przez ludzki organizm, dlatego warto korzystać jedynie z odżywek białkowych zawierających białko pochodzenia zwierzęcego, a więc białko serwatkowe, białko wołowe lub białko z kazeiny. Najlepszą i najbardziej nowoczesną formą białka są oczywiście hydrolizaty: cechują się one najszybszą przyswajalnością a zarazem najwyższą procentową zawartością białka w stu gramach odżywki. Podczas budowy masy mięśniowej warto jednak korzystać również z koncentratów lub specjalnych białek z kazeiny. Cechują się one dłuższym czasem przyswajania(kilka godzin) dlatego stanowią znakomite rozwiązanie na noc.

2. Węglowodany

Drugi niezwykle istotny czynnik jeżeli chodzi o suplementy to oczywiście odżywki węglowodanowe. Tutaj warto korzystać z tych suplementów, które zawierają nie tylko same węglowodany, ale również białko(najlepiej około 20 procent składu). Do wyboru są również tak zwane bulki, czyli odżywki typu 50:50(połowa składu to węglowodany, zaś druga połowa to białko).

3. Kreatyna

Proces budowy masy mięśniowej nie może się rzecz jasna obyć również bez kreatyna. Jeżeli chodzi o odżywki na masę, to właśnie kreatyna stanowi najlepszy preparat o działaniu stricte anabolicznym. Do wyboru mamy jednak wiele różnych form kreatyny. Podstawowe z nich to oczywiście monohydrat kreatyny oraz jabłczan kreatyny. Obie te formy kreatyny mają swoje wady oraz zalety. Według doświadczonych kulturystów najlepszym rozwiązaniem w procesie budowy masy mięśniowej są jednak stacki kreatynowe, czyli preparaty zawierające wiele różnych form kreatyny, w tym zarówno formy proste(jabłczan, monohydrat) jak i zaawansowane formy kreatyny, takie jak na przykład niezwykle użyteczny chelat magnezowy kreatyny.

Dodaj komentarz