Chondromalacja rzepki

Sport

Chondromalacja rzepki, inaczej rozmiękanie chrząstki stawowej rzepki jest chorobą rzadko spotykaną, jednak bardzo uciążliwą. W wyniku chondromalacji rzepka staje się rozmiękła, popękana. Nie może przez to spełniać swoich podstawowych warunków czyli sprężystości i twardości. Uszkodzona chrząstka stawowa rzepki powoduje, że obciążenia przenoszone są na głębsze, mocniej unerwione warstwy kolana, co wywołuje ogromny ból i objawy ciągłego stanu zapalnego kolana.

Objawy chondromalacji rzepki

Możliwość wystąpienia degeneracji chrząstki stawowej rzepki jest wtedy, gdy coraz częściej pojawiają się bóle przedniej części kolana, staw kolanowy jest opuchnięty i można odczuć lekką sztywność. W trakcie zginania i prostowania kolana można usłyszeć lekkie stukanie lub trzeszczenie, które wywołane jest tarciem powierzchni stawowej rzepki. Dodatkowo w trakcie chodzenia po schodach i kucania można odczuć silny ból. Choroba ta najczęściej dotyka młodych ludzi (w wieku od 17 do 25 lat).

Przyczyny powstawania

Głównymi przyczynami powstawania chondromalacji rzepki są:

  • złe położenie rzepki
  • powstanie napięcia bądź osłabienia mięśni występujących w okolicy kolan
  • zbyt duża aktywność kości udowej, która przekazuje na rzepkę zwiększony nacisk. Zdarza się to w trakcie np. biegania, podskakiwania, jazdy na nartach bądź gry w piłkę
  • płaskostopie
  • koślawość kolan

Wykrywanie choroby

Ważne jest, by zwracać uwagę na wszelkie bóle kolana i jak najszybciej konsultować je z lekarzem. Choroba w zaawansowanym stadium objawia się naroślami kostnymi na brzegach rzepki i wysiękami z kolana. Chondromalację rzepki wykrywa się zazwyczaj w trakcie badania artroskopowego, czyli poprzez wprowadzenie specjalnej metalowej rurki do wnętrza stawu i bezpośrednie oglądanie struktur wewnętrznych kolana.

Leczenie

W wypadku delikatnej chondromalacji rzepki najważniejsze jest chronienie stawu przed wszelkimi urazami i obciążeniami. Dobrze jest zabezpieczyć staw np. gipsem. W celu profilaktyki warto wykonywać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy uda. Innymi metodami są m.in nagrzewania diatermią, solluxem i stosowanie fal ultrakrótkich. W bardziej zaawansowanych przypadkach wymagana jest operacja.

Profilaktyka

Wszelkie bóle kolan warto od razu konsultować z lekarzem. Wszystkie zmiany w obrębie stawu kolanowego powinny być jak najszybciej zaleczone lub usunięte. W przypadku ćwiczeń obowiązkowo należy rozgrzewać się przed wysiłkiem. W razie posiadania jakiegokolwiek urazu stawu kolanowego warto zaopatrzyć się w stabilizator stawu kolanowego posiadający otwór na rzepkę. Odciąża on rzepkowo-udowy staw.

Dodaj komentarz